Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

20 grudnia na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe środowiska akademickiego Krakowa. To wyjątkowe wydarzenie, którego integralnymi częściami są wspólne kolędowanie oraz składanie życzeń, znalazło stałe miejsce w kalendarzu uroczystości najstarszej polskiej uczelni.

Uczestników spotkania powitał w auli Collegium Novum rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel. Społeczność akademicką UJ reprezentowali również m.in. prorektorzy, rektorzy poprzednich kadencji, kanclerz, kwestor, dziekani, członkowie Rady Uczelni i Senatu oraz dyrektorzy szkół doktorskich. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. rektorzy szkół wyższych Krakowa i Małopolski, przedstawiciele władz miasta i województwa, korpusu konsularnego, świata kultury, nauki i sztuki oraz duchowni różnych wyznań.

Zwracając się do zebranych, rektor UJ zaapelował, żeby przestrzeń akademicka mimo różnic traktowana była jako przestrzeń autentycznej wolności i prawdziwej dyskusji. – Niech w odróżnieniu od tego, co obserwujemy w otaczającym nas świecie, uczelnie będą przykładem kultury dialogu także w sytuacjach, w których pragniemy się spierać – powiedział prof. Jacek Popiel.

Fragment Pisma Świętego odczytała przewodnicząca Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego Magdalena Herman. Poświęcenia opłatków dokonał proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej św. Anny w Krakowie ks. prof. Tadeusz Panuś. Rektor UJ podkreślił przy tej okazji, że wspólne łamanie się opłatkiem stanowi najważniejszy punkt uroczystości, mocno zakorzeniony w polskiej tradycji i wyróżniający się na tle obyczajów bożonarodzeniowych w innych krajach.

Spotkaniu towarzyszyły wspólne śpiewy tradycyjnych polskich kolęd, z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca UJ Słowianki. W repertuarze znalazły się m.in. takie pieśni jak "Oj, maluśki, maluśki", "Cicha noc, święta noc" oraz "Bóg się rodzi". Dla najlepszego śpiewaka lub śpiewaczki przygotowano specjalny upominek.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej