Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ

W piątek 24 listopada o 18:00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbył się specjalny koncert z okazji jubileuszu chórów Uniwersytetu Jagiellońskiego, objęty patronatem honorowym rektora UJ prof. Jacka Popiela. Słuchacze mogli zapoznać się z szeregiem utworów z różnych epok i stylów muzycznych w wykonaniu trzech uniwersyteckich chórów.

Koncert uświetnił nie tylko 145. rocznicę działalności Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ, ale także 15. rocznicę powstania Żeńskiego Chóru Akademickiego, która miała miejsce w 2021 roku, jednak ze względu na restrykcje pandemiczne niemożliwe było zorganizowanie wydarzenia skierowanego do szerszej publiczności. Listopadowy koncert stanowił więc okazję do podkreślenia zasług chórzystów, wyrażenia podziękowań i wręczenia okolicznościowych upominków oraz nagród.

„Będąc najstarszym męskim chórem akademickim w Polsce i jednym z najstarszych w Europie, Krakowski Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego – którego występy uświetniły na przestrzeni minionych 145 lat nie tylko najważniejsze uczelniane święta i uroczystości, lecz także jedne z najdonioślejszych wydarzeń w historii Polski i Krakowa – pozostaje zarazem matecznikiem wybitnych dyrygentów i kompozytorów, artystów operowych i estradowych, a także akademików, organizatorów życia kulturalnego, trenerów śpiewu i nauczycieli muzyki oraz założycieli innych chórów i stowarzyszeń muzycznych”, czytamy w adresie gratulacyjnym, który rektor UJ prof. Jacek Popiel złożył na ręce kierownika Chóru Filipa Mosznera.

Program koncertu podzielony był na dwie części. Pierwsza z nich rozpoczęła się od tradycyjnie towarzyszącego uniwersyteckim uroczystościom hymnu „Gaude Mater Polonia”. Następnie członkowie Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ wykonali szereg utworów, których motywem przewodnim była tematyka związana z żeglarstwem. W kolejnym występie Żeńskiego Chóru Akademickiego znalazło się kilka utworów, między innymi akompaniowany przez fortepian „Dirait-on” Mortena Lauridsena oraz norweska ballada średniowieczna „Rolandskvadet” z udziałem solistki Katarzyny Król. Ostatnim punktem pierwszej części programu był ponowny występ Krakowskiego Chóru Akademickiego, tym razem również z udziałem chórzystów-seniorów, którzy wykonali między innymi „Pieśni góralskie” Jana Pasierba-Orlanda i „Kołysankę” Jana Maklakiewicza.

Drugą część koncertu i jednocześnie jego kulminację stanowiło wykonanie kantaty scenicznej „Carmina Burana” autorstwa niemieckiego kompozytora Carla Orffa przez chór akademicki Camerata Jagellonica w akompaniamencie trojga solistów, dwóch fortepianów oraz instrumentów perkusyjnych. Skomponowana w 1937 „Carmina Burana” jest jednym z najpopularniejszych utworów muzycznych XX wieku. Jej inspiracją był XIII-wieczny manuskrypt Codex Buranus, zawierający około 300 utworów poetyckich i pieśni o różnej tematyce. Oryginalna wersja utworu wymaga zaangażowania wielkiej orkiestry symfonicznej z dwoma fortepianami, chórem mieszanym, chórem chłopięcym i solistami, jednak jego popularność spowodowała powstanie licznych wersji koncertowych, które mogą zostać wykonane w pomniejszonej obsadzie.

Krakowski Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego powstał w listopadzie 1878 r. i od tamtej pory działa nieprzerwanie w murach uczelni. Aktywnie uczestniczy w życiu Krakowa i Uniwersytetu, bierze udział w licznych projektach krajowych i zagranicznych. Od 1995 r. jest członkiem Stowarzyszenia Chórów Europejskich EUROPA CANTAT. Krakowski Chór Akademicki UJ pracuje pod batutą Janusza Wierzgacza oraz Olega Sznicara. Asystentem dyrygentów i akompaniatorem chóru jest Łukasz Lelek. Pedagogiem emisji głosu jest dr Marcin Wolak.

Żeński Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego istnieje od 2006 roku. Wielokrotnie sięgał po nagrody, uczestniczył w nagraniach fonograficznych i festiwalach muzycznych, takich jak Cracovia Sacra (w 2011 roku) czy 25. Dni Kompozytorów Krakowskich, gdzie swoim śpiewem uświetnił mszę św. inaugurującą festiwal. W 2012 roku wywalczył II miejsce w XV Małopolskim Konkursie Chórów „O złotą strunę" w Niepołomicach. Od 2022 roku chór prowadzony jest przez Anitę Pyrek-Nąckiewicz. Funkcję pedagoga emisji głosu pełni Adrianna Bujak-Cyran.

W skład chóru Camerata Jagellonica wchodzą członkowie obydwu powyższych chórów. Uświetnia on najważniejsze uroczystości, które mają miejsce w Uniwersytecie Jagiellońskim. Poza działalnością akademicką zespół odnosi sukcesy w licznych polskich oraz zagranicznych festiwalach i konkursach. W 2014 roku chór wziął udział w prawykonaniu utworu Jana A. P. Kaczmarka „Universa – opera otwarta”, napisanego z okazji Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chór współpracował również ze znakomitymi chórami i orkiestrami, m.in. Chórem Polskiego Radia, Chórem i Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej i Sinfoniettą Cracovią. Od października 2013 roku dyrygentem i osobą odpowiedzialną za przygotowanie artystyczne zespołu jest Janusz Wierzgacz, a kierownikiem chóru – Filip Moszner. Funkcję akompaniatora pełni Oleg Sznicar.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej