Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wielomilionowe dofinansowanie na odbudowę Oranżerii Warszewicza

Wielomilionowe dofinansowanie na odbudowę Oranżerii Warszewicza

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Kopernika w Krakowie trwa odbudowa historycznej szklarni z czasów wiktoriańskich, która przez ponad 80 lat istniała w tym miejscu. Inwestycja uzyskała właśnie ponad 6,6 mln złotych dofinansowania z funduszy unijnych. Nowoczesny obiekt, w którym zostanie odtworzona kolekcja roślin z Ameryki Środkowej i Południowej, będzie gotowy za kilka miesięcy.


Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał finansowanie projektu inwestycyjnego "Odbudowa budynku oranżerii na terenie Ogrodu Botanicznego wraz z rozbudową o pomieszczenia gospodarcze i techniczne przy ul. Kopernika 27 w Krakowie". Projekt został pozytywnie oceniony i zakwalifikowany do finansowania przez Departament Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, a Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę, na mocy której projekt został wybrany do dofinansowania w maksymalnej kwocie 6 665 422,11 zł. Całkowita wartość projektu wynosi 9 679 671,96 zł.

Głównym celem projektu jest ochrona i promocja różnorodności biologicznej poprzez rozwój Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego będącego centrum ochrony różnorodności biologicznej.

W ramach projektu przeprowadzona zostanie odbudowa budynku oranżerii wraz z rozbudową o pomieszczenia gospodarcze i techniczne, pochylnią i platformą dla osób poruszających się na wózku, przebudową istniejącej części murowanej (starej kotłowni) wraz z instalacją wewnętrzną poza budynkiem: wodną, kanalizacyjną, deszczową, elektryczną, niskoprądową i miejską siecią ciepłowniczą przy ul. Kopernika. Odbudowana oranżeria została zaprojektowana pod kątem zabezpieczenia i utrzymania najcenniejszych kolekcji roślinnych Ogrodu Botanicznego UJ, a szczególnie dla 3 gatunków dziko występujących roślin objętych ochroną ścisłą: języcznika zwyczajnego - paproci z rodziny zanokcicowatych, marsylii czterolistnej - gatunku wodnej paproci z rodziny marsyliowatych oraz salwinii pływająca - gatunku wodnej paproci z rodziny salwiniowatych.

W projekcie zaplanowano również działania edukacyjne, które mają służyć edukacji i informacji przyrodniczej dla wszystkich odwiedzających ogród, w tym w szczególności dla osób niepełnosprawnych, w tym publikacja przewodnika edukacyjnego po Ogrodzie Botanicznym UJ "Śladami Warszewicza", rozbudowa systemu komunikacji wizualnej ogrodu wraz z oznakowaniem ścieżek zwiedzania, interaktywny, wypukły, mówiący plan oranżerii i ogrodu oraz montaż zestawu 5 tyflografik promujących rośliny w zmodernizowanej szklarni: sagowce, storczyki oraz paprocie. Dodatkowo przeprowadzone zostaną darmowe zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży o charakterze oprowadzania i warsztatów po ogrodzie.

"Planowana inwestycja ma charakter publiczny. Każdy kto będzie chciał zwiedzić ogród, a w tym infrastrukturę zrealizowaną w niniejszym projekcie, będzie miał swobodny dostęp do niej, gdyż sam ogród jest publicznie dostępny dla każdego" - poinformował w mediach społecznościowych Ogród Botaniczny UJ.

Polecamy również
Komunikat w związku z ostatnimi wydarzeniami w domach studenckich UJ „Kamionka”.

Komunikat w związku z ostatnimi wydarzeniami w domach studenckich UJ „Kamionka”.

Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym