Jarosław Józefowicz uhonorowany medalem "<span lang="la">Plus ratio quam vis</span>"
Uniwersytet Jagielloński

Jarosław Józefowicz uhonorowany medalem "Plus ratio quam vis"

Prezes i dyrektor generalny Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych SA (TZMO) Jarosław Józefowicz otrzymał brązowy medal "Plus ratio quam vis". To cenne odznaczenie Uniwersytetu Jagiellońskiego jest wyróżnieniem dla jego szerokiej działalności zarówno biznesowej, społecznej, prozdrowotnej, jak i filantropijnej. Z wnioskiem o uhonorowanie wystąpił dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.
Profesor Jan Ostrowski otrzymał tytuł Małopolanina Roku 2022

Profesor Jan Ostrowski otrzymał tytuł Małopolanina Roku 2022

Wieloletni pracownik naukowy Instytutu Historii Sztuki UJ i dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Jan Ostrowski oraz wybitny ekspert w zakresie bezpieczeństwa i obronności gen. Mieczysław Bieniek zostali Małopolaninami Roku 2022. Uroczystość wręczenia tytułów, które przyznaje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, odbyła 31 maja w auli Collegium Novum.
W Auditorium Maximum UJ otwarto krakowską część Światowego Kongresu Kopernikańskiego
Uniwersytet Jagielloński

Mikołaj Kopernik – imponujący różnorodnością zainteresowań człowiek renesansu, który aktywnie działał w obrębie wielu dziedzin życia i nauki, wybitny badacz należący do ścisłej światowej czołówki naukowców o ponadczasowym znaczeniu, urodził się w 1473 roku w Toruniu, studia rozpoczął w 1491 roku Krakowie, a na Warmii i w Olsztynie oddawał się przez 40 lat swojego życia szczytnej służbie krajowi. Trzy polskie ośrodki uniwersyteckie reprezentujące te miasta: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki PAN postanowiły uczcić 550. rocznicę urodzin genialnego naukowca organizując Światowy Kongres Kopernikański.
Święto UJ. 659. rocznica założenia pierwszego uniwersytetu w Polsce

Święto UJ. 659. rocznica założenia pierwszego uniwersytetu w Polsce

Uniwersytet Jagielloński - najstarsza uczelnia w Polsce, działająca nieprzerwanie w Krakowie od ponad sześciu wieków, obchodzi dzisiaj swoje święto, ustanowione na pamiątkę podpisania przez króla Kazimierza Wielkiego 12 maja 1364 roku aktu fundacyjnego krakowskiego Studium Generale. Data ta stanowi nie tylko początek działalności współczesnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także rozpoczyna historię całego szkolnictwa wyższego w Polsce.
Akademicki Dzień Pamięci. Hołd oddany ofiarom wojny i zmarłym członkom uczelnianej społeczności
Uniwersytet Jagielloński

6 listopada minęły 83 lata od przeprowadzenia przez hitlerowskiego okupanta podstępnej akcji, w wyniku której 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie.