Profesor Jan Ostrowski otrzymał tytuł Małopolanina Roku 2022

Wieloletni pracownik naukowy Instytutu Historii Sztuki UJ i dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Jan Ostrowski oraz wybitny ekspert w zakresie bezpieczeństwa i obronności gen. Mieczysław Bieniek zostali Małopolaninami Roku 2022. Uroczystość wręczenia tytułów, które przyznaje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, odbyła 31 maja w auli Collegium Novum.

Tytuł Małopolanina Roku jest przyznawany od 1995 roku osobom urodzonym w Krakowie lub Małopolsce, a także tym, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozwoju regionu i kraju. W poprzednich latach uhonorowani nim byli m.in.: prof. Andrzej Zoll, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Zbigniew Brzeziński, Andrzej Wajda, prof. Franciszek Ziejka, Anna Polony, Kamil Stoch, Zofia Gołubiew i prof. Wojciech Nowak. Tytuł Małopolanina Wszech Czasów przyznano Janowi Pawłowi II.

Prof. Janowi Ostrowskiemu przyznano to wyróżnienie za 30-letni cykl rewaloryzacji Zamku Królewskiego na Wawelu - najważniejszego polskiego zabytku oraz w 150. rocznicę utworzenia Polskiej Akademii Umiejętności - najstarszego krajowego towarzystwa naukowego skupiającego elitę polskiej nauki. Drugi z laureatów prof. Generał Bieniek został uhonorowany w uznaniu za integrację polskich sił zbrojnych z Sojuszem Północnoatlantyckim, a także za działania na mecz modernizacji Wojska Polskiego i wzmocnienia obronności kraju.

Prof. Jan Ostrowski w swojej karierze badawczo-naukowej odbywał liczne staże w instytucjach na całym świecie, m. in. w Londynie, Berkley i Cambridge. Przez 45 lat był pracownikiem naukowym Instytutu Historii Sztuki UJ. W latach 1989-2020 był dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu. W ciągu ponad 30 lat kierowania tą instytucją doprowadził do kompleksowej konserwacji jego substancji zabytkowej i unowocześnienia działalności instytucji zgodnie ze standardami światowymi. Współorganizator licznych wystaw zarówno na Wawelu, jak i na całym świecie. W roku 1990 roku został wiceprzewodniczącym Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Był członkiem Rady do Spraw Muzeów, Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk. Od 2018 roku jest prezesem Polskiej Akademii Umiejętności. Jego badania obejmują sztukę wieków XIV-XX, ze szczególnym naciskiem na okres baroku i romantyzmu. Odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej i Odznaką Honorową "Bene Merito".

Środowa uroczystość była także okazją do wręczenia małopolskim samorządowcom Medali Stulecia Odzyskania Niepodległości. Odznaczenia odebrali m.in. prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski i przewodniczący Rady Uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Purchla.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ