Nagroda im. Klemensa Bąkowskiego dla Tadeusza Jakubowicza

2 kwietnia w Pałacu Krzysztofory prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa prof. Jacek Purchla wręczył Tadeuszowi Jakubowiczowi, Przewodniczącemu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, Nagrodę im. Klemensa Bąkowskiego, przyznawaną od 1995 roku za zasługi dla Krakowa. Jej patron – adwokat i współzałożyciel Towarzystwa – był autorem licznych publikacji poświęconych przeszłości Krakowa.

Tadeusz Jakubowicz został uhonorowany za działania na rzecz integrowania środowiska oraz dialog społeczny i religijny, a także podtrzymywanie tradycji krakowskiego Kazimierza, troskę o odnowę zabytków kultury żydowskiej i miejsc pamięci. Pod jego kierownictwem gmina żydowska sprawuje pieczę nad zabytkowymi synagogami na terenie Krakowa i skuteczne pozyskuje środki na ich konserwację. Gmina współfinansuje również prace konserwatorskie prowadzone na zabytkowych cmentarzach żydowskich. Dzięki Tadeuszowi Jakubowiczowi czynione są starania zmierzające do zagospodarowania terenu dawnego obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Jest on także pomysłodawcą projektu „Synagogi nocą”, w ramach którego co roku siedem krakowskich synagog zostaje udostępnionych dla zwiedzających.

Tadeusz Jakubowicz urodził się w Podgórzu. Przeżył krakowskie getto i obóz w Płaszowie. Po zakończeniu wojny ukończył szkołę podstawową i IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. W 1997 roku został przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, w 2002 – członkiem zarządu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, a pięć lat później – członkiem zarządu Jewish Community Centre.

Nagrodę im. Klemensa Bąkowskiego otrzymali dotychczas: ks. prof. dr hab. Bolesław Przybyszewski, prof. dr hab. Janina Bieniarzówna, dr hab. Zbigniew Pianowski, mgr Kazimierz Traciewicz, prof. dr hab. Tadeusz Chrzanowski, prof. dr hab. Jerzy Banach, dr Marian Kornecki, prof. dr hab. Kazimierz Radwański, o. Adam Studziński, prof. Zofia Medwecka, prof. dr Władysław Zalewski, dr Zbigniew Beiersdorf, mgr Waldemar Komorowski, prof. dr hab. Jan M. Małecki, dr hab. Zdzisław Noga, mgr inż. Włodzimierz Śliwczyński, mgr inż. arch. Jan Janczykowski, Maria Rydlowa, prof. dr hab. Stanisław Waltoś, mgr inż. arch. Janusz Smólski, dr arch. Waldemar Niewalda, mgr Genowefa Zań-Ograbek, prof. dr hab. Jan Ostrowski, ks. bp dr hab. Grzegorz Ryś, prof. dr hab. Andrzej Chwalba.