Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rozpoczął się 657. rok akademicki w Uniwersytecie Jagiellońskim

Rozpoczął się 657. rok akademicki w Uniwersytecie Jagiellońskim

W dniu inauguracji kolejnego roku akademickiego w dziejach naszego uniwersytetu zawsze wracamy do historii uczelni, w której były wielkie wydarzenia, ale były też chwile trudne, które dzięki wytrwałości, samozaparciu i mądrości udało się pokonać. Ten powrót do historii jest też okazją do poszukiwania nadziei, że i nam współcześnie uda się pokonać przeszkody, przed którymi postawił nas świat w obliczu pandemii – powiedział rektor UJ prof. Jacek Popiel.


Na uroczystość profesorowie dotarli w orszaku, który wyruszył z historycznej siedziby uniwersytetu - Collegium Maius. Decyzja o zorganizowaniu skromniejszej niż zwykle uroczystości, a co za tym idzie - zmianie miejsca uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego z Auditorium Maximum na znacznie mniejszą aulę Collegium Novum, podyktowana została ustaleniami mającymi na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa.

Inaugurację otworzyło przekazanie historycznych insygniów władzy rektorskiej - berła, łańcucha i pierścienia, które prof. Wojciech Nowak, ustępujący po dwóch kadencjach pełnienia funkcji rektora, złożył na ręce prof. Jacka Popiela, obejmującego urząd na lata 2020-2024.

Prof. Popiel zaznaczył, że okres od marca 2020 roku jest dla wszystkich doświadczeniem, którego nikt nie był w stanie przewidzieć. Mimo że decyzje o zmianie sposobu funkcjonowania uczelni musiały być podejmowane błyskawicznie, udało się jednak zrealizować większość zaplanowanych zadań dydaktycznych, badawczych i administracyjnych. Podziękował wszystkim członkom społeczności akademickiej UJ za wysiłki, które umożliwiły funkcjonowanie uczelni w tym trudnym czasie, szczególnie pracownikom Szpitala Uniwersyteckiego za niezwykle ofiarną pracę w czasach epidemii koronawirusa.

Rektor podkreślił, że pandemia COVID-19 sprawia, że zagwarantowanie bezpieczeństwa pracownikom i studentom staje się pierwszym i najważniejszym zadaniem rektora i całego grona kierowniczego uczelni.

- Mam świadomość wielkiej władzy, jaką dostał rektor w świetle nowych przepisów prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, ale w dniu inauguracji nowego roku akademickiego pragnę powtórzyć, że najważniejsze decyzje dotyczące funkcjonowania uniwersytetu chciałbym podejmować po wsłuchaniu się w dialog wspólnoty akademickiej – pracowników, badaczy, studentów, doktorantów. Bardzo liczę, że nasza współpraca będzie polegała właśnie na wzajemnej komunikacji, nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale we wszelkich istotnych kwestiach - zadeklarował prof. Popiel.

Czas pandemii przywrócił wiarę w naukę i badania, przywrócił wiarę w sens inwestowania w naukę

Rektor UJ prof. Jacek Popiel

Uniwersytet jest częścią społeczeństwa i państwa, stąd nasz obowiązek zabierania głosu w sprawach, w których wiedza i doświadczenia badaczy mogą dopomóc w diagnozowaniu otaczającej nas rzeczywistości. Uczeni mają prawo i obowiązek zabierania głosu w sprawach stanowienia prawa, obrony prawa do wolności, w sprawach medycznych, ekologii. Jeśli ktoś mówi, że uczelnia powinna się zamknąć w swoich czterech ścianach i nie wychodzić ze swoimi myślami, dokonaniami na zewnątrz, to zaprzecza misji uniwersytetu. Jako rektor chciałbym przekonywać wszystkich, także polityków różnych opcji, żeby uwierzyli, że wiedza nie powinna mieć barw politycznych - mówił nowy rektor UJ.

Ustępujący rektor prof. Wojciech Nowak odznaczony został złotym medalem „Plus Ratio Quam Vis”, który został mu przyznany m.in. za wybitny wkład w rozwój naukowy i dydaktyczny uniwersytetu - uzyskanie przez UJ tytułu uczelni badawczej oraz zakończenie wieloletniej inwestycji Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ, a także uzyskanie przez uczelnię statusu Uniwersytetu Europejskiego oraz wkład w budowę nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu i przeprowadzenie uczelni przez zmiany organizacyjne wynikające z wprowadzenia nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, w tym wypracowanie i przyjęcie nowego Statutu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas uroczystości wręczone zostały także Nagrody Rektora UJ „Laur Jagielloński”, honorujące wybitne osiągnięcia naukowe uczonych z UJ. Wyróżnieni zostali: prof. Wojciech Kucharz w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, prof. Stefan Chłopicki w dziedzinie nauk medycznych oraz pośmiertnie prof. Franciszek Ziejka w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i prawnych.

Prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski, mówiąc o sukcesach badawczych pracowników UJ, powiedział, że powodem do optymistycznego spojrzenia na nadchodzący czas jest duża dynamika społeczności Uniwersytetu Jagiellońskiego w staraniach o pozyskiwanie środków finansowych na prowadzenie badań naukowych. Przypomniał, że w ubiegłym roku akademickim UJ pozyskał 342 nowe projekty na łączną kwotę prawie 300 mln zł, w tym ponad 250 grantów badawczych na łączną kwotę ponad 200 mln zł. Aktualnie Uniwersytet Jagielloński realizuje 1270 projektów o wartości ok. 1 mld 660 mln zł, z czego na badania naukowe skierowany jest strumień ok. 885 mln zł skupiony w 1106 grantach badawczych.

Najważniejszym momentem uroczystości była immatrykulacja studentów pierwszego roku, którą przeprowadził prof. Armen Edigarian, prorektor UJ ds. dydaktyki. Szesnaścioro studentek i studentów, reprezentujących poszczególne wydziały UJ, złożyło przysięgę i odebrało symboliczne indeksy. W roku akademickim 2020/2021 na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpocznie studia ok. 15 tysięcy studentów w trybie stacjonarnym oraz prawie 2,7 tys. w formie niestacjonarnej. Studia w UJ podejmie także tysiąc osób z zagranicy, które pochodzą z 77 krajów. Rektor życzył nowym studentom zapału do nauki i sukcesów naukowych.

Zebrani w auli wysłuchali także nagranego wystąpienia przewodniczącej Samorządu Studentów UJ Marceliny Kościołek.

Wykład inaugurujący 657. rok akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim, zatytułowany „Nauka na miłość. Słowo o Romanie Ingardenie” wygłosił prof. Leszek Sosnowski z Wydziału Filozoficznego UJ.

Pliki do pobrania
pdf
Inauguracja roku akademickiego 2020/2021 w Uniwersytecie Jagiellońskim - publikacja okolicznościowa
pdf
List gratulacyjny od Ambasadora RP we Francji Tomasza Młynarskiego
pdf
List gratulacyjny od dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie
pdf
List gratulacyjny od rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
pdf
List gratulacyjny od rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
pdf
List gratulacyjny od rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego
pdf
List gratulacyjny od rektora Politechniki Gdańskiej
pdf
List gratulacyjny od prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach
Zobacz video galerię

657. rok akademicki w Uniwersytecie Jagiellońskim

Koncert Galowy Zespołu Pieśni i Tańca UJ "Słowianki"

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński świętuje 658. rocznicę powstania [ZDJĘCIA]
Uniwersytet Jagielloński świętuje 658. rocznicę powstania [ZDJĘCIA]
Resort nauki wstrzymuje kontakty z rosyjskimi uczelniami
Resort nauki wstrzymuje kontakty z rosyjskimi uczelniami
Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna 658. rok akademicki
Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna 658. rok akademicki
UJ świętuje 657. urodziny i honoruje wybitnego socjologa [ZDJĘCIA]
UJ świętuje 657. urodziny i honoruje wybitnego socjologa [ZDJĘCIA]